Beslenme Koçluğu

Beslenme Koçluğu

Beslenme Koçluğu Nedir?

Yaşam koçluğunun özellikle beslenme ile ilgili dalıdır.

Beslenme alışkanlıklarımız çocukluğumuzda oluşur. 80 li yıllarda, çocuksanız, karnınız acıktığında, anneniz bir dilim ekmek üzerine margarin sürer, üzerine toz şeker serper ve elinize verirdi. Hepimiz de bu lezzete bayılırdık. Şimdi ise, ekmeği de, margarini de şekeri de tüketmememiz gerektiğini biliyoruz ancak sadece bunlardan değil, çocukluktan edindiğimiz yeme alışkanlıklarının hemen hepsinden vaz geçmemiz neredeyse imkansız bir durumdur.

Beslenme uzamanları ile ortak yaptığımız çalışmalar neticesinde, toplumumuzun yarıdan fazlasının yanlış beslendiğini, dörtte birinin ise, obez olduğunu tespit ettik. Yani çoğumuz yanlış beslenmeyi alışkanlık haline getirmiş durumdayız. Ve hemen hepimizin de, doğru beslenme rejimine geçmekle ilgili hedefleri var!

Beslenme uzmanları, kişinin boy, kilo, çalışma ortamı, yaşı ve cinsiyetine göre, ideal kilosuna ulaşması için, değişik beslenme listeleri vermektedirler. Bu listelere uymayı alışkanlık haline getirenler ve uyanların, istedikleri yönde kilo değişimleri gözlenmektedir.  Peki bu listelere uyma oranımızı biliyor muyuz? Yüzde ikiyi geçmiyor :(

Aslında, bir kaç kere diyete başlamış bırakmış olsun, kendi kendine yeme alışkanlıklarını değiştirenler olsun, Kilo sorunu olan hemen herkes, nasıl ideal kilosuna ulaşacağını biliyor!

Kilo problemi olan herkese sorun. Nasıl bir program ile, ne kadar zamanda, kaç kilo alıp-vereceğini biliyor. Hiç bilmeyen varsa bile, bununla ilgili mutlaka bir fikri vardır. (Diyetisyene giderim, verdiği listelere uyarım gibi)

Nasıl kilo alıp vereceğimizi biliyoruz. Peki neden bunu uygulayamıyoruz?

Bildiğimizi uygulamak, hayata geçirmenin önünde genelde engellerimiz olur. Bu engellerin hemen hepimizi bilinç altımızın engelleridir. Bu engeller o o kadar fazladır ki, dışarıdan bu engelleri kırmakla uğraştığınızda, bu oldukça zordur. Genellikle yıllarca uğraşır dururuz bu engelleri aşmak için. Çoğunlukla da aşamayız.

Şayet bu durumda koçluk hizmeti alırsanız, Koç size nasıl kilo alıp vermeniz gerektiğini söylemez! Koç size alışkanlıklarınızı değiştirmenizin önündeki içsel engellerinizi özel bir şekilde buldurtur ve o engelleri kaldırmanıza yardımcı olur. Engeller kalktığında alışkanlıklar değişir. Tabiri caizse olayı kökünden halledersiniz.

Beslenme Koçluğu Hakkında Yanlış Bilinenler:

Yol göstermek: Beslenme koçu, size nasıl kilo alıp vereceğinizi, nasıl beslenmeniz gerektiğini söylemez!

Diyet programı vermek: Beslenme koçu, Beslenme uzmanı, yada Diyetisyen değildir. Size liste vermez.

Beslenme koçunun fikri: Beslenme koçunun, sizin hedefiniz ile ilgili hiç bir fikri olmamalıdır. Önemli olan, kendi fikrini size empoze etmeye çalışması değil, sizin kendi fikrinizin oluşmasıdır.

Soruna çözüm bulmak: Beslenme koçu, her hangi bir sorununuza çözüm bulmaz! Hedefinize giden yolda size koçluk yapar. Sorununuzu çözmek bir hedef olabileceği gibi, doğru hedef koymak ta bir hedeftir.

Beslenme Koçluğunda en sık karşılaştığımız konular:

Ekmeğin tüketiminin çokluğu: Halkımızın büyük bir çoğunluğu ekmek yemez ise doymayacağını düşünmektedir.

Alkol, tatlı, gazlı içecek vb yüksek kalorili maddelerin tüketimi alışkanlığı.

Gereğinden fazla tükettiğimiz madde her ne olursa olsun, aslında bilinçatı düzeyde bir ihtiyacı karşılamak için bunları tüketme eğilimindeyiz. Dışarıdan herkes, bu maddeleri az tüketmemiz gerektiğini zaten söyler. Önemli olan bunun kendi fikrimiz haline gelmesidir.

Beslenme Koçluğu Süreci Ne kadardır?

Koçluk süreci, ulaşacağınız hedef ve hedefler ile alakalı olmakla beraber, en az bir ay olması tavsiye edilir. Alışkanlıkları değiştirmek için, ortalama gerekli süre, 3×21 gün yani 2 aydır. 2 ay içinde %90’ın üzerinde çoğunlukla alışkanlıkların, bilinçaltı boyutta değiştiğini gözlemlemekteyiz.

Beslenme Koçluğu hizmeti alabileceğiniz uzmanlarımız:

[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

Yönetici administrator

Bir cevap yazın

})