Spor Koçluğu

Spor Koçluğu

Spor yada Sporcu Koçluğu Nedir?

Spor koçluğu, Yaşam koçluğunun alt dallarından biridir. Yaşam koçluğu hakkında daha fazla bilgi almak için linke tıklayabilirsiniz.

Spor ister mesleğiniz olsun, ister hobiniz hatta sağlıklı yaşamak için hayatınıza katmaya çalıştığınız bir kavram, koçluk hizmeti bu üç durumda da size inanılmaz faydaları olacaktır.

Sporcular için Spor koçluğu:

Sporcuların potansiyellerini gösterememe sebeplerini listeleyecek olursak.

 • Motivasyon eksikliği
 • Odaklanma güçlüğü
 • Başarısızlık kaygısı
 • Baskı
 • Korkular

Yukarıdaki maddelerin hemen hepsi bir biriyle alakalı olmakla beraber, maddelerin hepsi, motive olamamayı ve peşinden başarısızlığı ya da daha az başarıyı getirmektedir.

Spor koçunun buradaki yaklaşımı, yine hedef odaklıdır. Hedef başarılı olmaktır. Başarılı olmanın önündeki engellerin büyük çoğunluğu bilinçaltımızın ürettiği engeller ve yukarıdaki sorunları kabullenmekten oluşur. Ben buyum, bu kadarını başarabiliyorum diyebilirsiniz. Ancak, fiziken çok daha yetersiz takımların yada sporcuların, kendilerinden çok daha güçlü takımları ve sporcuları yendiklerine defalarca şahit olmuşuzdur.

Yale üniversitesinde fareler üzerinde yapılan bir deneyden bahsetmeden edemeyeceğim.

İlk deneyde; Fareleri, yarısı su ile dolu bir kabın içine koyuyorlar, fareler ortalama 15 dakika yüzüyorlar. Çıkamayacaklarını düşünerek vazgeçiyor ve kendilerini suya bırakarak boğulup gidiyorlar. 

İkinci deneyde; Benzer fareleri alıyorlar, aynı kaba aynı şekilde koyuyorlar. 12. dakikada, suyun seviyesi yavaş yavaş yükseltiliyor ve farelerin kurtulmaları sağlanıyor. 

Üçüncü deneyde; İkinci deneyde kurtulup, başarmayı tadan fareler kullanılıyor. Aynı kaba, aynı seviyede su konuluyor ve fareler suya atılıyorlar. İnanılmaz bir şey gerçekleşiyor. İlk deneyde 15 dakika ancak yüzen fareler tamı tamına 72 saat yüzmeyi başarıyorlar. Güçleri tükeniyor ve haliyle ölüyorlar. 

Fareler bir kere başardıktan sonra, yüzme sürelerini yaklaşık 300 kat artırıyorlarsa, bizler acaba potansiyelimizi ne kadar artırabiliriz?

Başarılı olmanın yolunu genelde biliriz ancak uygulamada sıkıntılar yaşarız. Koç bildiğimiz ama uygulayamadığımız her ne varsa bize uygulatabileceği gibi, stratejik düşünmek ve öngörülü olmakla ilgili bize yardımcı olacaktır.  Bunun yanında, stres, kaygı ve korku durumumuzu iyi yönetmemize yardımcı olacaktır.

Spor Koçlarının bir diğer etkisi ise, NLP (Sinir dili programlama) konusunda uzman olduklarından, gerekli yerlerde NLP ile kısa sürede kalıcı değişiklikler yapmanıza ve potansiyelinizi kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Hobi yada yaşam tarzı olarak spor yapanlar için spor koçluğu:

Spor mesleğiniz değil ancak sporu keyif almak yada sağlıklı kalmak için yapıyorsanız, bu durumu yaşam koçluğu, içinde değerlendirilebileceği gibi, sporcu koçluğu içinde de değerlendirilebilir.

Spor Koçluğu Hakkında Yanlış Bilinenler:

Yol göstermek: Spor koçu, size yol göstermez, akıl vermez ve sizi yönlendirmez.

Hedefinizde tecrübeli olması: Spor koçu size yol göstermediği için, hedefiniz konusunda bir tecrübesinin olması gerekmez. Engeli yaratan sizin bilinciniz olduğundan, o engeli çözecek olan yine sizsiniz. Spor koçu sadece, hedefinize giden yolda, engelleri nasıl kaldırabileceğinizi size farkettirir.

Soruna çözüm bulmak: Spor koçu, her hangi bir sorununuza çözüm bulmaz! Hedefinize giden yolda size koçluk yapar. Sorununuzu çözmek bir hedef olabileceği gibi, doğru hedef koymak ta bir hedeftir.

Spor koçluğuna sorunlu sporcular gider!: Tam aksi. Biz koçlara göre, onlardan hizmet alan kişiler, mükemmeldir. Ve daha mükemmel olmak için kendilerine geliyordur. Sadece bu bakış açısı bile, koçluk hizmeti alan kişiyi geliştirmeye başlamaktadır.

Spor Koçluğu ile benzer meslekler arasındaki farklar nelerdir?

Spor Koçu- Antrenör : Antrenör, sporu bilen ve fiziki olarak sporcuyu geliştiren, strateji ürettiren kişidir. Koç bilinçaltını bilir. Sporcunun engellerini kendinin kaldırmasına yardımcı olur. Bu sayede Antrenör ve sporcunun işi kolaylaşır.

Spor koçu- Mentör : Mentör, bildiği bir konuyu öğrenmenize ve ustalaşmanıza yardımcı olur. Yani bir nevi, mesleki eğitmenliktir.  Koçluk bir şeyi öğretmez ancak bir işte nasıl ustalaşacağınızın yollarını size buldurtabilir.

 

 Spor Koçluğu Hizmetinin Hedefleri Nelerdir?

 • Güçlü yanların farkında olmak.
 • Engelleri ve enerji kaçaklarını temizlemek.
 • Destek mekanizmalarını araştırmak.
 • Yaratıcılığımızı besleyerek zihnimizi açmak.
 • Kişisel özellikleri ve becerileri netleştirmek.
 • İlgi alanlarının ve geçmiş deneyimlerin gücünden yararlanmak.
 • Büyük fotoğrafın içindeki en büyük kareyi görmek.
 • Hedefe ulaşmak için sürekli eyleme yönelmek.
 • Bireysel Farkındalığını artırmak.
 • Kişinin motive olması ve, kendi kendini nasıl motive edebileceğini buldurmak.
 • Kişinin iş ve özel hayatında istikrarlı olmasının yollarını buldurmak
 • Kişinin güçlü olmasının ve her zaman güçlü kalmasının yollarını buldurmak
 • Kişinin pratik olmasının yollarını buldurmak ve bunu hayata geçirmesine yardımcı olmak
 • Kişinin yaratıcı çözümler bulması için farkındalık yaratmak.

Koçluk Süreci Ne kadardır?

Koçluk süreci, ulaşacağınız hedef ve hedefler ile alakalı olmakla beraber, en az bir ay olması tavsiye edilir. Koçluk bilinçaltı ile ilgili bir farkındalık süreci olduğundan, doğru iletişimi sağlayabilmek için, bir kaç seansın yapılması tavsiye edilir.

Spor Koçluğu hizmeti alabileceğiniz uzmanlarımız:

[vc_row][vc_column][/vc_column][/vc_row]

Yönetici administrator

Bir cevap yazın

})